Ostrava, jak ji možná neznáte – 12. 6. 2013

I když Ostrava nezískala titul „Evropské město kultury“, má nám určitě co nabídnout. Proto se žáci 5. třídy vydali na školní výlet právě do Ostravy. A opravdu si to užili.
Vlakem jsme přijeli do Ostravy a od mostu Sýkory se vydali na malou túru (pro někoho možná v centru města nečekanou) s výstupem na kouřící haldu Ema. Jediná halda kuželového typu na Ostravsku ční nad samým centrem města. Její červený vrchol tvoří prohořelá hlušina. Halda vznikla soustavným navážením hlušin z ostravského dolu Trojice. V šedesátých letech došlo ke vznícení nitra haldy a ta hoří dodnes. Teploty uvnitř kopce dosahují až 1500 stupňů a díky tomu se uvnitř kopce tvoří nové vzácné nerosty. Vlivem přirozeného sléhávání hlušin již Ema poklesla asi o 8 m od své výšky při ukončení navážky. Boční svahy haldy (kopce) jsou porostlé náletovými dřevinami. Díky vysokým teplotám uvnitř Emy není na jejím vrcholu nikdy sníh a je porostlá teplomilnou stepní flórou. Viditelný kouř, který jakoby vyvěral z hory, dělá Emu magickou. Fenomenální výhledy na celou Ostravu (rozlohou druhé největší město v ČR) dělají z Emy velmi atraktivní místo. Shora je krásný výhled na celou Ostravu.
Poté jsme se vypravili na Slezskoostravský hrad, který byl postaven ve 13. století. Viděli jsme hradní věž s vyhlídkou, kašnu a v podzemních prostorách mučírnu.
Přes lávku jsme se vydali na výstaviště Černá louka. Prohlédli jsme si Miniuni, kde jsme zhlédli 34 modelů významných světových staveb jako je například Eiffelova věž, šikmá věž v Pise, 7 divů světa. Modely jsou postaveny v měřítku 1:25. Také jsme viděli jezírka, největším z nich proplouvá model lodě se jménem Stefan Bathory. Celý areál křižují železniční tratě se zahradními vláčky v měřítku 1:22,5 a mini nástupiště Ostrava – Střed.
Kdo se rád bojí, měl možnost bát se ve Sklepě strašidel. Expozice je ve sklepních, 150 let starých prostorách výstaviště Černá louka. Na ploše 150 m2 se nachází 5 strašidelných komnat: pavoučí místnost, peklo, pirátský ostrov, síň plná skřítků a strašidel a pohádková říše.
Poté jsme se vydali na Masarykovo náměstí, kde byl krátký rozchod.
Poslední zastávka byla v interaktivním technickém muzeu U6 v areálu Dolní Vítkovice. Výstava odhaluje tajemství technických vynálezů od parního stroje až po nejmodernější robotizovaná pracoviště a „superchytré“ stroje. Jejím cílem je přiblížit žákům zábavnou a interaktivní formou technické obory historicky tradiční v našem regionu. Pro jednotlivé části expozice jsou použity názvy světově známých vědecko-fantastických knih Julese Verna, jehož datum narození (1828) je identické s rokem zrodu Vítkovických závodů.
Domů jsme se vrátili se spoustou dojmů a zážitků z vydařeného školního výletu.

Mgr. Renata Schreierová