Pasování prvňáčků na rytíře Řádu čtenářského

Konečně! Dlouho očekávaný den nastal! Neděle 12. června 2016 se stala dnem Pasování prvňáčků na rytíře Řádu čtenářského. Období příprav, tedy čtyř setkání dětí s paní knihovnicí Helenou Dehnerovou, bylo za námi a my jsme se začali připravovat na samotné pasování. V pátek 10. června jsme pilně nacvičovali řazení do dvojic, přesuny, čtení textu i samotné pokleknutí a složení slibu. Pak už nám nic nebránilo přijít spolu s rodiči, prarodiči i dalšími příbuznými k závěrečnému ceremoniálu. Slavnostní události přihlíželi Ing. Václav Volný, starosta obce Holasovice, pan Jiří Dehner, místostarosta obce Neplachovice a PaedDr. Ivana Pavlíková, ředitelka ZŠ a MŠ Neplachovice.

V neděli odpoledne se prvňáčci začali scházet před třetí hodinou. Zatímco se jejich početný doprovod usadil v prostorách knihovny, malí čtenáři si v prvním patře nastupovali do dvojic a s trochou nervozity očekávali příjezd krále. Následně byli vyzváni, aby předstoupili před hosty a předvedli, co se za rok v první třídě ve čtení naučili. Pomaloučku, rozvážně vystoupali pod vedením třídní učitelky Ivany Kořistkové do prvního patra, převzali si své texty a usadili se na místa. Se zatajeným dechem sledovali, jak důstojně za zvuku slavnostních fanfár přišel pan král, který je vyzval k prezentování čtenářských dovedností a složení slibu čtenářského. Se stísněnými pocity, avšak rozhodně, přečetli školáčci své texty a poté byli pasováni na rytíře Řádu čtenářského. Následovala gratulace zástupců obcí i školy a předání dárků. Slavnostní odpoledne se stalo krásným ukončením jejich celoroční práce.

Mgr. Ivana Kořistková