Pasování prvňáčků na rytíře Řádu čtenářského

V sobotu 19. května se v odpoledních hodinách sešli prvňáčci se svými nejbližšími v Místní knihovně Pavla Křížkovského v Holasovicích. Zatímco se děti odešly připravit na pasovací ceremoniál do prvního patra budovy,  jejich rodiče, prarodiče, sourozenci a známí zaujali připravená místa. Úderem třetí hodiny přivítala paní knihovnice Helena Dehnerová všechny přítomné a vyzvala malé čtenáře ke složení slibu. Trochu nejistě vystoupalo po dřevěných schodech všech dvacet tři žáčků. Poté za zvuku bubnu důstojně vkráčel samotný král Knihoslav I. se svým početným doprovodem. Malé panoše vyzval, aby přede všemi shromážděnými prezentovali čtenářské dovednosti, které nabyli v průběhu první třídy. Ačkoliv se žákům při pohledu na výpravu z minulosti tajil dech, odvážně přečetli připravené texty. Následně jednotlivě poklekli před Jeho královským Veličenstvem, aby byli mečem pasováni na rytíře Řádu čtenářského. Slavnostnímu aktu přihlíželi Ing. Václav Volný, starosta obce Holasovice, paní Dana Schreierová, starostka obce Neplachovice, a PaedDr. Ivana Pavlíková, ředitelka ZŠ a MŠ Neplachovice. Uvedení se stali prvními gratulanty malých rytířů. Velkolepé oslavy pokračovaly na zahradě přiléhající k objektu knihovny. O program se postarali členové Spolku severských pánů. Jejich představení umocnilo impozantní charakter celého odpoledne, které se pro děti stalo zaslouženou odměnou za jejich celoroční práci.

Mgr. Ivana Kořistková