Pasování prvňáčků na rytíře Řádu čtenářského

I v letošním školním roce se naši prvňáčci rozhodli zúročit svou píli a odhodlání během projektu Pasování prvňáčků na rytíře Řádu čtenářského, který se již druhým rokem koná pod záštitou Místní knihovny Pavla Křížkovského. Jeho cílem je seznámit děti zábavnou formou s prostředím knihovny a umožnit jim nahlédnout do tajů světa krásné literatury. A protože naši prvňáčci nezahálí, mají první z celkem čtyř setkání za sebou. Navzdory uplakanému a nevlídnému počasí je v pondělí 29. února s úsměvem přivítala paní knihovnice Helena Dehnerová. Děti si od ní poslechly pohádku Šípková Růženka. Poté byly rozděleny do dvou skupin, aby předvedly, jak pozorně vyprávění naslouchaly. Nutno podotknout, že velmi pečlivě, jelikož bez sebemenších problémů seřadily přidělené obrázky tak, aby podle nich bylo možné celou pohádku převyprávět. Poté se přesunuly do místnosti v prvním patře, kde mohly dát prostor své fantazii a vytvořit k ní ilustraci. Děti použily veškeré pomůcky – pastelky, fixy i třpytky. Aby ne. Vždyť právě tyto obrázky se stanou součástí originální knihy, která bude malým čtenářům předána při slavnostním ceremoniálu v závěru tohoto projektu. Není divu, že po celou dobu všichni pracovali s velkým nasazením. Za odměnu si potom mohli postavit hrad pro princeznu a jejího prince. Stejně jako pohádka samotná bylo i toto dopoledne v holasovické knihově poutavé a zábavné. Všechny děti se již těší na příští návštěvu. A my, kteří máme první setkání s písmeny, slabikami a slovy dávno za sebou, budeme našim prvňáčkům na jejich cestě ke čtenářství držet palce.

Mgr. Ivana Kořistková