Pomáháme zvířatům

Ve školním roce 2018/2019 proběhl projekt „Pomáháme zvířatům“. V měsících září a říjnu děti sbíraly ve svém okolí kaštany a žaludy, které přinesly v listopadu do školy. Do projektu se aktivně zapojilo 35 žáků, kteří nasbírali 323 kg kaštanů, 75 kg žaludů a 33 kg směsi uvedených lesních plodů. Kaštany byly odvezeny do Býkova, kde se staly pochoutkou daňků. Žaludy obohatily jídelníček našich srnců a srnek.  Snaha dětí byla oceněna drobným dárečkem a výletem. Všichni malí pracanti se za odměnu jeli podívat do zoologické zahrady v Ostravě. Výlet se uskutečnil v úterý 13. listopadu 2018. Podzimní sluníčko sebralo všechny své poslední síly, aby zahřálo pilné sběrače. Rozzářené tváře školáčků svědčily o jejich spokojenosti.

Zda-li se výlet vydařil, vyjádří nejvýstižněji autentické názory samotných účastníků zájezdu:

„Jsme byli v ZOO v Ostravě. Bylo to dobré.“

„Bylo to tam krásné. Svítilo tam sluníčko. První jsme se nasvačili. A potom se vyšlo do zvířecího světa. Moc se nám líbily opice. Hezcí byli plameňáci. Kozy se nám líbily.“

„Bylo tam krásně a byly tam ryby. Ty se mi líbily a taky tam byly žirafy, ty se mi líbily. Lvice tam taky byly. A byly tam i želvy. Opice skákaly a mně se líbily.“

„Bylo tam hezky. Nejvíc se mi líbili papoušci, jak jí. A potom levhart. A had jak odpočíval na větvi.“

„V ZOO se mi líbilo. Líbil se mi páv. Sedli jsme si na lavičku a svačili. Viděli jsem také hrocha. Já říkám, ať vás nekousne! Já jsem si koupila hračku slona. Byly tam taky cukrové vaty. Barevné. Byli tam vydrýsky.“

„Nejvíc se mi líbil sklípkan královský a krokodýl.“

„Byli krokodýl a žirafa, pavouk, želvy. Opice, červená panda.

„Mi se líbil hroch. A surikaty, opice, pavouk, levhart, papoušci.“

„Mně se líbíli zebry a lamy a velbloudi a vydry a opice.“

„Mně se líbil lev.“

„Dobrý den paní ředitelko, nejvíce se mi líbili plameňáci a žirafy a papoušci a opice.“

„Byli jsme v ZOO. Nejvíc se mi líbili zebry a opice a papoušci a páv.“

„Byla jsem v ZOO. Výlet se mi líbil. Líbili se mi červená panda, byl tam levhart.“

„Bylo hezké počasí, nejvíc se mi líbil opice.“

„Mně se líbili opice, papoušci a kozy, zebry, žirafy. A moc jsem si to užila. Bylo to úplně BOŽÍ.“

„Nejvíce se mi líbili hroši, sloni, pštrosi a papoušci. Svítilo nám sluníčko. Moc se mi tam. Těším se na příští rok.“

„Všechno se mi líbilo.“

„VŠECHNO.“

To byly postřehy druháčků. A jak své pocity vystihli třeťáci?

„Jel jsem autobusem do ZOO. Byla to dlouhá cesta. Jeli jsme 1 hodinu. Když jsem šel do ZOO, viděl jsem plameňáky. Strašně se mi líbili. A když jsem šel o kousek dál, viděl jsem pandu červenou. Ta byla hezká, aji měla hezký výběh. Měla tam průlezky a na nich lezla. Pak jsme si sedli na lavičky a svačili jsme. Pak jsem viděl kozy, hady, prasata, zebry, ryby, vydry, krokodýla, kachny, ptáky, pavouky, papoušky ara. Konec.“

„Za odměnu jsme jeli do ostravské ZOO. Bylo tam asi 25 zvířat. Nejvíc se mi líbili sloni, lvi a opice. Pak tam ještě byli plameňáci, hroši, žirafy, tygři, papoušci a kozy.“

„Zvířata v ZOO se mi moc líbily, ale nejvíc se mi líbili želvy, žirafy a papoušci. Jeli jsme tam za odměnu.“

„Když jsem byla za odměnu v ZOO, tak se mi nejvíc líbilo, že jsem viděla slony a taky papoušky. A hlavně se mi nejvíc líbily kočkovité šelmy. Samozřejmě tam byla panda červená a taky lvi. Moc se mi tam líbilo.“

„Jeli jsme dlouhou cestu autobusem. A zklamalo mě, že jsme nemohli na prolézačky. Nejvíc se mi líbili krokodýli a opice. A nejvíc mě bavilo pozorování lemurů dalekohledem.“

„Když jsem byla v ZOO, tak jsem viděla slony, geparda v kleci, ptáky. Byli jsme tam v úterý, bylo krásně, pofukovala a svítilo sluníčko.“

„V ZOO v Ostravě bylo moc FAJN! Byla tam moc zajímavá zvířata. Byla jsem tam za odměnu za sběr KAŠTANŮ a ŽALUDŮ. Nejhezčí zvíře asi byla PANDA ČERVENÁ, moc se těším, až tam zase pojedem.“

„Minulý týden jsem jela za odměnu do ostravské ZOO. První zvíře, které jsem viděla, byli plameňáci. A poté jsme se šli najíst. Jak jsme se najedli, šli jsme dál a viděli jsme pandu červenou, slona, opice a lvice, dále želvy a žirafy. Byly to ty nejhezčí zvířata. Byl to můj nejlepší zážitek, po kterým jsme jeli do školy.“

„Když jsem byla za odměnu v ZOO, tak se mi to moc líbilo. Protože jsem viděla moje nejoblíbenější zvíře. Je to plameňák. Bylo to super!

Mgr. Ivana Kořistková a Mgr. Tereza Pethsová