Pomáhat a chránit

Dne 26. 2. žáci první třídy netrpělivě vyhlíželi vzácnou návštěvu. Přijela za námi paní policistka nprap. Pavla Welnová v „opravdové“ policejní uniformě. Měla s sebou spoustu podivných předmětů, jako např. pouta, obušky, baterky, terčík, modrou a bílou policejní čepici… a hlavně zajímavou knihu „Policejní pohádky“.
Nejprve nám paní Welnová přečetla napínavý příběh O statečném policistovi Honzíkovi. Děti pozorně poslouchaly a současně sledovaly ilustrované obrázky na interaktivní tabuli. Příběh, jako každá pohádka, měla naštěstí dobrý konec a děti se nemusely ničeho bát. Honzík už odmalička toužil všem pomáhat. Ve školce zachraňoval žížaly topící se v dešťových kalužích na chodníku. Na základní škole zase bránil slabší kamarády před silnějšími spolužáky. A po ukončení střední školy byla jeho volba jasná. „Pomáhat a chránit…“ Je to také heslo, které čteme na policejních autech.
Prvňáčci dostávali otázky: Kdo je policista? Kdo je řidič? Kdo je chodec? Co je dopravní nehoda? Co je policejní páska? Děti se hlásily a odpovídaly jako o život. Dozvěděli jsme se také, jaké oblečení nosí policisté, jaké mají barvy čepic, nač se používají pouta a obušky, jak vypadá policejní pes, když hledá pachatele, kdo jsou policejní pyrotechnici,… atd.
Na interaktivní tabuli děti koukaly na policejní vrtulník, auto, policistu na koni, viděly terénní práce, uniformy policistů a další. Všechno bylo velmi zajímavé, napínavé, poutavé a poučné. Největším zážitkem byla ukázka otisku prstů. Otisk na skleničce se totiž ukáže po nanesení stříbrného prášku na štětečku. Každý prvňáček si mohl na černou fólii otisknout svůj palec. Paní policistka byla velmi trpělivá a řada nadšených čekajících mrňousků byla nekonečná. Po chvíli si už všichni statečně odnášeli v aktovkách „svůj otisk“. Za odměnu žáci ještě navíc dostali Poldovy omalovánky.
Už se opět těšíme na Policejní pohádky. V knize se děti seznámí také se spravedlivým Přemyslem, soudcem, který postihuje a trestá zlo. O tom zase příště! Všichni přeci chceme, aby z dětí vyrostli poctiví a čestní lidé, kteří nám třeba budou pomáhat proti těm lidem neslušným, nepoctivým a nečestným.

Mgr. Martina Mrkvanová