Poznávací exkurze do Vídně

Která panovnice žila na zámku Schönbrunn? Jak se jmenuje vídeňské sídlo Habsburků? Po kom je pojmenována gotická katedrála ve Vídni? Co je to Albertina? Jakou sochu najdeme v parku blízko tzv. muzejní čtvrti? Jméno kterého hudebního skladatele je spojeno s Vídní? Která řeka protéká Vídní? Která cukrovinka je charakteristická pro Vídeň?

Pokud neznáte odpovědi na tyto otázky, zajeďte si do Vídně. Účastníci zájezdu z VIII. a IX. třídy už odpovědi znají. Ve spolupráci se ZŠ v Háji ve Slezsku jsme uspořádali ve čtvrtek 4. 5. 2017 poznávací zájezd do rakouské metropole. Navštívili jsme letní sídlo Habsburků – Schönbrunn, prošli se historickým centrem města a obdivovali gotickou katedrálu sv. Štěpána, Státní operu, sochy, muzea, radnici, zimní rezidenci habsburských panovníků – Hofburg. Silný dojem v nás zanechala návštěva Kapucínské hrobky, místa posledního odpočinku 146 příslušníků habsburské a habsbursko-lotrinské dynastie. Uprostřed krypty stojí společný sarkofág Marie Terezie a jejího manžela Františka I. Štěpána, kolem jsou pochovány jejich děti. Nejvíc květin bylo u hrobky císařovny Sissi a jejího manžela Františka Josefa I.

Vídeň nás nadchla, také počasí nám přálo. Jen ochutnat originální čokoládový Sacherův dort, neboli Sacher, jsme z časových důvodů už nestihli. Tak snad příště.

   Mgr. Renata Schreierová