Poznávací zájezd Amsterdam – Brusel – Londýn

V neděli 5. května 2013 jsme se dopoledne před školou „naložili“ do autobusu a po krátké zastávce v Ostravě jsme pokračovali vstříc novým zážitkům. A nebyla o ně nouze…
Noční přejezd přes Německo uběhl a brzy ráno jsme se procházeli v malebném liduprázdném městečku Naarden. V Amsterdamu to zdaleka tak poklidné nebylo – ruch velkoměsta, cyklisté a jejich absolutní přednost, přelidněné ulice… My jsme si to však užívali. Ať už při prohlídce významných památek a plovoucího květinového trhu, Muzea Vincenta van Gogha nebo při relaxační plavbě po amsterdamských grachtech. Po příjezdu do hotelu Ibis Budget v Bruselu jsme si vychutnávali zasloužený odpočinek. Ráno nás Brusel přivítal sluníčkem a my se mohli po dobré snídani vydat na další poznávací procházku. Zastavili jsme se učůrajícího chlapečka a obdivovali jsme nejkrásnější náměstí v Evropě s nádhernými cechovními domy. Čas byl i na nákup vynikajících pralinek a suvenýrů. Belgie by však nebyla úplná bez Atomia, kde hodina času určeného k jeho prohlídce utekla příliš rychle. Procházka a nákupy ve starobylém městěGenta nocleh v hotelu F1 ukončily tento „belgický“ den.
Ráno 8. 5. jsme si přivstali, nasnídali se a vydali se směr Calais, Folkestone, Londýn. Velkým zážitkem byla pro všechny jízda Eurotunelem pod kanálem La Manche. 53 km zvládl speciální nákladní vlakLeShuttlev hloubce až 40 metrů pod mořem za 35 minut. Londýn jsme si nejdříve prohlédli z ptačí perspektivy ze 135 metrů vysokého kola London Eye.Půlhodinka v prosklené kabince tohoto „kolotoče“ zůstane v paměti každého z nás napořád. Zbytek dne jsme obdivovali Trafalgarské náměstí, Buckinghamský palác, budovu parlamentu s legendární věží (resp. zvonem) Big Ben (resp. Elizabeth´s Tower), Westminsterskéopatství, prošli jsme si i jeden z londýnských parků St. James´ Park, potkali jsme královskou koňskou gardu…
Překvapením zejména pro děti bylo ubytování v černošských rodinách. Ráno děti přicházely plny dojmů a zážitků z této krátké návštěvy.
Uteklo to… Poslední den v Londýně – plavba po Temži, návštěva Toweru, korunovační klenoty, observatoř v Greenwichi, foto na nultém poledníku, Eurotunel a cesta zpět.
Děkuji účastníkům zájezdu – byli skvělí, děkuji rodičům za důvěru v nás vloženou a za „sponzoring“, děkuji vedení školy za vstřícnost a cestovní kanceláři za perfektní organizaci.

Mgr. Ivana Vaňková