Projekt „Policejní pohádky“

Projekt „Policejní pohádky“ děti ze ZŠ Neplachovice velmi zaujal. Příběhy poslouchali všichni se zaujetím. Čteme si pohádky v různých vyučovacích předmětech a děti netrpělivě čekají na dobrý konec, ale také na poučení spravedlivého Přemysla. Policistu Honzíka si všichni oblíbili hned v úvodním čtení, kdy nás navštívila paní policistka nprap. Pavla Welnová. Děkujeme za úžasnou knihu, kterou opravdu hltáme jedním dechem. Přiznám se, že ji také čtu svým dětem doma. Během čtení (nebo i poslechu CD) jsme zjistili, že se občas podobné situace už některým dětem přihodily. Probíráme, jak se v dané situaci zachovaly a samy přicházejí s návrhy, jak danou situaci pro příště lépe vyřešit. Děkujeme za bezvadný preventivní program. Příběhy si opravdu užíváme, jsou velmi poučné, dramatické i dobrodružné.
V předmětu prvouka jsme si povídali o budoucím povolání. Zjistila jsem, že díky knize Policejní pohádky by většina kluků z 1. třídy chtěla být policistou. Ještě také vojákem a hasičem. Příběh O statečném policistovi Honzíkovi děti vtáhl do děje a problematiky povolání. Zopakovali jsme si také důležitá telefonní čísla policie, hasičů a rychlé záchranné služby. Na vycházce trénujeme roli chodců, sledujeme vozidla na křižovatce a povídáme si o dopravních značkách.
Zajímavé povolání soudce děti zaujalo v příběhu O spravedlivém Přemyslovi. Vysvětlili jsme si pojmy lež – pravda – svědomí – spravedlnost a v českém jazyce přišlo na řadu pořekadlo: Lež má krátké nohy.
Výtvarná výchova dětí bavila, když malovaly domečky. Poslouchaly na CD pohádku O domečku, který plakal, protože mu někdo pokreslil stěny. Tolik domečků pohromadě na výstavce jste ještě neviděli. Děti malovaly domy, co jim síly a barvičky stačily. Vysvětlili jsme si pojem vandalismus, a také zopakovali dny v týdnu.
Zanedlouho se nám tajil dech nad nebezpečným příběhem O loupežné Ctiradově bandě a odvážném Radovanovi. To je dobrodružství. Vzpomínali jsme na pouta, kterými paní policistka spoutala našeho spolužáka. Byl statečný, jen úsměv na rtu mu zmizel, když zavtipkovala, že právě ztratila klíček. Děti si zopakovaly důležitá telefonní čísla, i jak vyťukat správné číslice na mobilním telefonu. V matematice jsme probírali pojem – 100Kč. Prvňáčci se podle osnov učí jen v oboru 0 – 20. Nastříhala jsem dětem pomůcky – papírové peníze a zvládli jsme počty i do 100. V prvouce jsme zase využili papírové hodiny na připomenutí času.

Kdo by nezažil cirkus? Děti se hlásily jako o život, nastalo vyprávění o zážitcích z cirkusu. Ve čtení nám pohádku O ztracené Jitce přečetli nejlepší čtenáři a v hudební výchově jsme si zazpívali píseň Máme rádi zvířata. V tělesné výchově jsme vyzkoušeli, co zvládnou artisté: kotoul vpřed a vzad už naši malí žáci umí. Vysvětlili jsme si, co je přemet, hvězda i chůze po laně. My jsme vyzkoušeli chůzi po otočené lavičce – kladince. Na vycházce jsme si zase zkoušeli popsat cestu domů z místa A, abychom nedopadli jako ztracená Jitka.
Která pohádka byla pro prvňáčky velký oříšek? Jak si Bohumil půjčoval, až se dostal do vězení. Jak rozlousknout, co znamenají v českém jazyce fráze a přirovnání: Chudý jak kostelní myš, Žil sám jako kůl v plotě, … „tak to není vůbec cool“, Žil z ruky do pusy, Jedna kapsa prázdná, druhá vysypaná, Vypařil se jako pára nad hrncem, Za chyby se platí,…atd. Otázek byla spousta a vysvětlování také.
Velmi poučná byla také pohádka Jak Magdaléna našla injekční stříkačku a co z toho nakonec bylo. Pojmy „inzulinka a diabetes“ není v naší třídě žádná neznámá. Už v září při nástupu do školy nám naše spolužačka vysvětlila všechno možné o cukrovce pomocí svého pohádkového DVD. Denně se setkáváme s tím, jak se aplikuje inzulín a měří cukr v krvi. V policejní pohádce jsme se dozvěděli o nebezpečném dotýkání nalezených injekčních stříkaček i o přenášení různých nemocí.
Při poslechu a čtení Policejních pohádek vznikla také spousta krásných a zajímavých obrázků a výkresů ve výtvarné i pracovní výchově. Naše třídní nástěnka je vystavena těmi nejzdařilejšími z nich. Prevence není nikdy dost. Děkujeme Policii ČR za úžasný preventivní program. Ještě nás čeká řada nepřečtených pohádek z knihy a my se na ně moc těšíme.

Mgr. Martina Mrkvanová a prvňáčci ZŠ Neplachovice