Projekt Zdravé zuby

Součástí vzdělávací oblasti Zdravý životní styl je péče o zuby, kterou zařezujeme v rámci našeho projektu do výuky žáků nižšího stupně. Cílem tohoto preventivního programu je zlepšení zdraví zubů u dětí a vytvoření předpokladů k zajištění zdravých zubů i u dospělé populace v budoucích letech. Vyučovací den nám zpříjemnily studentky stomatologie z Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, jejichž beseda se stala součástí našeho projektu. V průběhu dopoledne postupně seznámily třídy nižšího stupně s počtem zubů dětského a dospělého chrupu. Povídaly si s nimi o jejich vnitřní stavbě a funkci. Nejdůležitější částí přednášky bylo vysvětlení, jak má vypadat správný zubní kartáček pro děti. Každý žáček si mohl sáhnout na štětinky kartáčku, aby si vyzkoušel, jak jsou měkoučké. Studentky malé posluchače upozornily na nutnost správného čištění a zdůraznily jim také důsledky nedbalé péče o zoubky. Pak už následoval samotný nácvik techniky správné ústní hygieny pod odborným dohledem. Budoucí paní zubařky své povídání přizpůsobily jednotlivým věkovým skupinám, takže zaujmout žáky pro ně nebyl problém. V další fázi uplatnily děti získané vědomosti při plnění úkolů v pracovních listech. Vzhledem k tomu, že ověřování proběhlo úspěšně, odnesl si každý žák na památku diplom. Pro naše nejmenší byl projekt obohacen o další školící materiál. Pomocí zábavně-vzdělávacího filmu Jak se dostat Hurvínkovi na zoubek a mnoha dalších aktivit si prvňáčci zopakovali a prohloubili již dříve získané znalosti. Péče o zdravé zuby je již několik let nedílnou součástí výuky na nižším stupni. Vzhledem k pozitivní odezvě ze strany žáků i rodičů, je možné konstatovat, že má nejen smysl, ale především přínos. Proto bude projekt Zdravé zuby realizován i v příštích letech.

Mgr. Ivana Kořistková