Svět techniky Ostrava

V pondělí 18. října čekala na naše žáky netradiční výuka, která probíhala v prostorách Dolních Vítkovic v Ostravě. Areál zbudovaný z již nepoužívaných vysokých pecí v sobě skýtá mimo jiné prostory a atrakce, také několik interaktivních a výukových center. A právě zde čekala na naše šesťáky hodina plná fyziky s názvem Cesta k magnetické levitaci. Během ní si žáci nejprve vyzkoušeli práci s magnety. Na jednoduchých pokusech, včetně sestavení kompasu, si vyzkoušeli určení severního a jižního magnetického pólu, což by nejednomu zamotalo hlavu. Pohráli si také s vodivostí některých materiálů a nakonec se pokusili sestavit pomocí přitažlivosti a odpudivosti magnetů levitující předmět, který se díky zmíněným zákonitostem vznášel nad magnety. Mimo asi 1,5 hodiny trvající vzdělávací program měli žáci možnost si projít a hlavně vyzkoušet celou řadu interaktivních modelů a rekvizit, které se rozprostírají na 3 patrech budovy. Kromě zajímavých oblastí lidského těla, fyziky a vesmíru strávili žáci hodně času prohlídkou expozic věnovaných přírodě a živočichům. S úplně největším úspěchem se však setkalo oddělení filmu, kde si žáci mohli vyzkoušet jednoduchý střih, práci s mikrofonem, zvukem a mohli se dostat před kameru, ale také si vyzkoušet, jaké to je, stát za ní.

Mgr. Jakub Machel