První pomoc na 1. stupni

Ve středu 7. února naši školu navštívily studentky střední zdravotnické školy, které se podělily o své znalosti první pomoci s žáky prvního stupně. Studentky připravily čtyři stanoviště, na kterých se naši žáci učili, jak reagovat v různých situacích, které vyžadují rychlou a správnou pomoc. Na prvním stanovišti se děti seznámily s ošetřováním různých zranění, jako jsou zlomeniny, pořezání nebo popáleniny. Naučily se zastavit krvácení, správně obvázat ránu a uvázat trojcípý šátek. Na druhém stanovišti se žáci učili, jak správně reagovat na situaci, kdy je člověk v bezvědomí. Pokud člověk dýchá, naučili se ho položit do zotavovací polohy. Pokud by došlo k horší situaci a člověk by přestal dýchat, čekalo na děti další stanoviště, na kterém si vyzkoušely přímou srdeční masáž na figuríně. Na čtvrtém stanovišti se děti seznámily s důležitostí správného mytí rukou a nanášení dezinfekce. Správné nanesení dezinfekce si poté kontrolovaly pod UV lampou. Pod zářením UV světla bylo vidět, zda si dezinfekci aplikovaly správně. Na posledním stanovišti si žáci také vyzkoušeli oblékání se do „nemocničního úboru“, které nebylo tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Mnohé děti potrápilo obléct si plášť opačně než bundu nebo si nasadit správně rukavice, když jim v rukavicích chyběly „dírky“ na prsty. Na závěr bychom chtěli poděkovat studentkám střední zdravotnické školy za jejich čas, znalosti a trpělivost.

Mgr. Michaela Špičáková