Základní škola a Mateřská škola Neplachovice Naši žáci v dobrém rozmaru V barvách duhy Hledání Bludišťáka Základní škola a Mateřská škola Neplachovice Adaptační kurz Posloucháme Sběr vody Bude se testovat Zbarví se? A pod mikroskop

Putování v adventním období

Vánoce se blíží. Kdo z nás si umí adventní čas v klidu vychutnat a alespoň se na chvíli zastavit ? My jsme k tomu měli skvělou příležitost! Vypravili jsme se vlakem do krnovské městské knihovny, kde byla pro nás nachystána beseda – Jak to chodí v adventním období. Děti si osvěžily různé zvyky a tradice, které se v adventním období dodržují. Také jsme se dozvěděli o zapomenutých a polozapomenutých zvycích. Věděli jste, že si lidé dříve vyráběli betlém ze starého chleba? A že kvůli nedostatku místa visel stromeček připevněný špičkou ke stropu? A znáte věštění ze sedmi hrnečků? Klidně si tento zapomenutý zvyk můžete na Štědrý den vyzkoušet. Budete potřebovat sedm hrnečků, sedm obrázků (nebo 7 předmětů), větší podnos. Pod každý hrneček dáme jeden obrázek nebo malý předmět. A co nám hrnečky prozradí? HŘEBEN – něčeho nedostatek, DUDLÍK – narození dítěte, MINCE – bohatství, UHLÍ – nemoc, PRSTÝNEK – láska, svatba, ŠÁTEK – cestování, CHLEBA – štěstí, zdraví. (A ještě malé upozornění, věštit by měla pouze hospodyně). Paní knihovnice věštila z hrnečků dětem a na řadu přišly i paní učitelky a paní vychovatelka. Paní knihovnice děti odměnila malým dárkem – Andělem přání a protože jsme pokračovali v dalším adventním putování  ANDĚLA  PŘÁNÍ jsme si vytvořili ve škole. Pro některé děti to bylo spíše adrenalinové putování… naše cesta vedla za panem děkanem, který nás zavedl do věže kostela sv. Martina. Prohlédli jsme si byt věžného, který ve věži žil do roku 1909. K vidění byla i kamna, ve kterých si věžný topil, proto se z věže tehdy i kouřilo. Naše putování jsme zakončili příjemným posezením v cukrárně. Doplnili jsme tekutiny a potřebný cukr. S nezapomenutelnými zážitky jsme doputovali domů.

Poutníci třetí a páté třídy