Škola v přírodě – 1. turnus

V pondělí 15. 5. 2023 vyrazili prvňáčci a druháčci na školu v přírodě. Někteří se slzičkami v očích, jiní se statečně rozloučili se svými blízkými. Autobus odvezl 33 dětí vstříc velkému dobrodružství – poprvé týden bez rodičů!
Dopoledne je čekalo ubytování a seznamování se s okolím. Po příjezdu byli rozděleni do čtyř skupinek, ve kterých se pak snažili své poctivě vybojované tučňáky povýšit na admirály a obsadit s nimi ledové kry v oceánu. Stali se z nich totiž hlavní hrdinové animovaného příběhu Madagaskar. Při prvotní hře si zahráli na turisty, kteří navštívili zoo a sledovali zvířata ve všech dostupných pavilonech, a že jich teda bylo k zhlédnutí! Jako tučňáci se snažili prokopat do Antarktidy, kde nakonec všechny družinky získaly šátky, které je identifikovaly od ostatních. Před večeří ještě stihli naši malí dobrodruzi vyrobit pro Martyho dárek k narozeninám. Jak je těžké nakrmit veškeré zvířectvo v zoo, si vyzkoušeli při další hře, kdy přenášeli potravu (lístečky) pomocí brček. A před spaním si vyslechli čtyři příběhy, které jim pomohly k získání patronů pro jejich družstvo. Gloria, Melman, Marty a Alex – tihle čtyři odvážlivci, kteří se nebojí dobrodružství, svou odvahu předávali dál našim svišťům.
V úterý dopoledne se vydali na svou dlouhou výpravu za nákupy. Cesta byla místy krkolomná, plná přírodních nástrah, ale naši odvážlivci se vrátili bez újmy s dostatkem síly na další odpolední putování. Museli se totiž vydat zachránit Martyho, který se chtěl vrátit zpět do divočiny. Cesta metrem byla pro některé členy výpravy skutečně náročná. Mezitím se naši nezmarní tučňáci pokusili ovládnout loď. Během tohoto nebezpečného manévru, při kterém museli prokázat své opravdové tučňáčí vlohy, a uspěli skutečně jen ti nejšikovnější, se naši čtyři hrdinové dostali mimo loď a objevili se na pokraji džungle. Procházeli nebezpečnou a strastiplnou krajinou a snažili se poskládat všechny tóny písně ve správném pořadí. Tento úkol byl velmi důležitý, bez pořádné hudby by totiž nemohla propuknout ta správná lemuří party.
Ve středu dopoledne se zdokonalovali ve svých schopnostech, protože každý řádný tučňáčí admirál musí ovládat počty, psaní i čtení. Učili se vést deník, psát adresy a dopisy. Odpoledne na ně čekalo další překvapení v podobě sledování hvězdné oblohy, a i když jim toto pozorování komplikoval hustý déšť, dokázali všichni zúčastnění tento úkol splnit na výbornou. Aby naši hrdinové přežili v divoké džungli, potřebovali si postavit pořádný přístřešek. Tentokrát jim jako materiál sloužily matrace, peřiny, prostěradla, ale i samotný nábytek. Navíc své příbytky vylepšili i ohništěm, divadlem nebo hvězdami. Společně pak přičichli k divočině, která se jim rázem proměnila z lesa a skrývala v sobě nástrahy a nebezpečí.  Skupinky se postupně snažily pomocí lemuřího pižma najít správnou cestu ven. Své vědomosti si ověřili při kladení otázek. Nalézání, ale především zapamatování si správných odpovědí, některé stálo i sucho v gumácích.
Ve čtvrtek dopoledne se proměnili v lukostřelce a pokoušeli se ulovit potravu. Odpoledne je pak čekal poslední kousek skládačky k dokončení našeho filmu. Nejprve se ověřovala paměť a odbornost našich tučňáků, kteří museli uspět v kvízu, aby mohli pokračovat ve své další výpravě. V posledních krocích je čekaly drobné úkoly, aby si v závěru uspořádali oslavu, stejně jako naši hrdinové z Madagaskaru, kterou završili prskáním drinku z mořské vody.
Závěrečné vyhodnocení bylo umocněno zážitky a dobrodružstvím, které si děti přivezly domů. Naši malí cestovatelé, děkujeme vám za parádní týden strávený s vámi při našem putování po Madagaskaru. Již teď se těšíme na naše další společné zážitky. Tak zase za rok!

Paní učitelky z 1. stupně a paní vychovatelky