Školní akademie aneb Škola v proměnách času

„Letos bude školní akademie,“ zářily dětem oči již od začátku školního roku. To učitelům se krabatilo čelo samým přemýšlením, co na akademii připravit, aby to bylo zajímavé, aby to zvládlo co nejvíce dětí, nejlépe všichni ze třídy, a také kdy nacvičovat, aby se co nejméně narušila výuka.

Nejprve se muselo vymyslet téma akademie. Nejstarší členové dramatického souboru Bavidlo se rozhodli vzít situaci do svých rukou. Spolu se svou vedoucí se rozhodli, že postaví do kontrastu současnou přetechnizovanou dobu s minulostí, kdy se museli lidé spolehnout pouze na vlastní sílu a schopnosti. Akademii nazvali Škola v proměnách času. Ostatní vyučující se tomu přizpůsobili a připravili vystoupení, která ilustrovala určitou dějinnou epochu. Postupem času mohli náhodní procházející školními chodbami slyšet bubnování pravěkých lidí, prozpěvování Ezopa, strach nahánějící pokřik pirátů či nám starším známý pochod Kupředu levá! Čas letěl a přiblížil se čas akademie. Nastaly další starosti – zajistit sál, prostory na převlékání a přebývání účinkujících, hudební aparaturu, zvukaře, filmaře, kostýmy, občerstvení, plakáty, programy, převoz kulis atd. Ve čtvrtek před akademií se děti už cítily jako opravdoví umělci. V kinosále v Holasovicích začaly zkoušky na pódiu pod světly ramp a s aparaturou. V pátek proběhla zrychlená generálka a pak už naostro před spolužáky.

V neděli 26. dubna odpoledne bylo vše připraveno. 140 účinkujících dětí bylo nachystáno v šatně, na zahradě a dokonce i v nedaleké knihovně. Na pódiu byla připravena hudební aparatura, v důmyslných zákoutích jeviště byly poschovávány rekvizity, v šatně se vršily hory kostýmů a v přeplněném sále se tísnili nedočkaví diváci. A již se ozývají první tóny úvodní písně „Co je to škola“, v rychlém sledu následují další a další čísla, děti se střídají, některé se vracejí i vícekrát na pódium. Program posouvá častý potlesk a salvy smíchu. Dvouhodinové představení končí a odcházející diváci nešetří slovy uznání. A to je pro všechny tvůrce a účinkující největší odměnou!

Mgr. Blažena Wertichová