Společná práce

Deváťáci mají za sebou přijímací zkoušky a pomalu si zvykají na pocit, že jsou studenty středních škol. Je jasné, že učení už není na prvním místě hodnotového žebříčku. Proto jsme v tomto čase oživili projekt „Máme se“, do kterého jsou zapojeni již zmiňovaní žáci deváté třídy a žáci první třídy. Takže, když nás třídní učitelka první třídy poprosila o pomoc při výrobě dárků pro maminky prvňáčků, bylo jasné, že nemůžeme odmítnout. Ve středu 2. května nebylo v první třídě k hnutí. Kromě 23 kmenových žáků třídu zaplnilo 26 deváťáků. Podle instrukcí paní učitelky vyráběli společně pilinové hlavy. Bylo až dojemné sledovat, jak jindy apatičtí „habáni“ z devítky se sklánějí k malým lavicím nebo klečí na kolenou, trpělivě komunikují s malým človíčkem a pod rukama jim vzniká společné dílo. Z vyhrazených dvou hodin pracovních činností byla za hodinu práce hotova a zbyl čas na společné hraní či čtení. V dalších dnech sledovali nejen prvňáčci, jak se jim dárek podařil, jak na pilinové hlavě rostou „vlasy“.

Protože s touto akcí byli spokojeni žáci malí i velcí, ale i paní učitelky, domluvili jsme další spolupráci.

Mgr. Blažena Wertichová