Stále aktuální Kytice aneb jedeme do divadla

„Dej sem dítě…“

„Šiju, šiju si botičky…“

„Dvanáctá hodina odbila…“

„Okolo lesa pole lán…“

„Hoj ty štědrý večere…“

Kdo by neznal Erbenovu Kytici? Určitě jste poznali verše z Polednice, Vodníka, Svatební košile, Zlatého kolovratu a Štědrého dne. Neobvyklé ztvárnění těchto pěti balad měli možnost zhlédnout žáci VII. tř. ve středu 6. června 2018 ve Slezském divadle v Opavě. Tentokrát na nás „vyšla“ skoro hvězdná místa – úplně nahoře ve druhém pořadí – i to byl neobvyklý zážitek. Dětské publikum bylo neobyčejně tiché, zaujaté hrou, prostě na jedničku. A protože jsme před představením sledovali ve škole film Kytice a četli balady, mohli jsme porovnávat rozdíly mezi literární předlohou Erbena, filmovým zpracováním Kytice a divadelním ztvárněním. Erben je prostě stále živý, přestože už skoro 150 let není mezi námi!

Mgr. Renata Schreierová