Trocha historie nikoho nezabije

Ve středu 17. 4. se sedmáci na hodinu a půl přenesli do doby vlády Jindřicha VIII., tedy na přelom 15. a 16. století do Anglie. Stalo se tak v Loutkovém divadle v Opavě. A jelikož celé představení probíhalo v angličtině, byla iluze dokonalá. Obavy z toho, že diváci nebudou rozumět, se rozplynuly po prvních replikách. Pak si představení všichni užívali. Vtipné hlášky, komické situace, písničky, tanec… Hra byla zaměřena především na 6 Jindřichových žen. „Jako by jedna nestačila!“ – zaznělo v jedné z replik. Kdo měl zmatek v pořadí manželek a v tom, jakým způsobem byly vystřídány, tak ten měl ke konci jasno. Pojďte si udělat jasno s námi:

1. Kateřina Aragonská (Catherine of Aragon)

 • pocházela ze Španělska
 • Jindřich se s ní rozvedl bez souhlasu papeže

2. Anna Boleynová (Anne Boleyn)

 • Angličanka
 • dvorní dáma Kateřiny Aragonské
 • velmi vzdělaná a krásná žena
 • obviněna z nevěry a popravena

3. Jana Seymourová (Jane Seymour)

 • Angličanka
 • dvorní dáma Anny Boleynové
 • zemřela na komplikace po porodu

4. Anna Klevská (Anne of Cleves)

 • Němka
 • prý byla velmi ošklivá
 • Jindřich se s ní opět rozvedl a zanechal jí značné bohatství

5. Kateřina Howardová (Catherine Howard)

 • Angličanka
 • dvorní dáma Anny Klevské
 • obviněna z nevěry a popravena

6. Kateřina Parrová (Catherine Parr)

 • Angličanka
 • svého manžela přežila

Děkujeme brněnskému divadelnímu souboru Domino. Představení jsme si opravdu užili.

Mgr. Ivana Vaňková