Vaříme s kuchařem Zbyňkem Diatkou

Naši školní jídelnu navštívil kuchař Zbyněk Diatka z firmy Podravka – Lagris a.s., aby nám ukázal nové trendy zdravého stravování. Kuchař vařil s kolektivem našich kuchařek od brzkých ranních hodin a po celou dobu výdeje podával dětem obědy s úsměvem a milým slovem. Naši strávníci si 4. 10. 2017 mohli pochutnat na jemné špenátové polévce s bulgurem a quinoou. Hlavním chodem bylo ragú z vepřového masa s hlívou ústřičnou, jasmínovou rýží a na závěr sladký dezert – špaldové řezy s kousky meruněk, tvarohem a višňovým přelivem.
Celé menu bylo velmi chutné a energeticky vyvážené. Pan kuchař dětem osobně poskytl rozhovor  do školního časopisu, kde představil suroviny, z kterých jsme menu připravili. Tento den byl zpestřením nejen pro malé jedlíky, ale i pro paní kuchařky, které rády zkouší nové recepty a dozví se pár zajímavostí ze světa gastronomie. Pan šéfkuchař velice ocenil a pochválil práci kuchařek a čistotu školní kuchyně. Návštěva pana kuchaře pro nás byla velmi milá a přínosná a již teď se těšíme na další společné vaření.

Menu si můžete zkusit připravit i doma podle níže uvedeného receptu:

Jemná špenátová polévka s bulgurem a quinoou

400 g špenátu (protlak nebo listový krájený)
130 g bulguru s quinoou a pohankou
česnek podle chuti
150 g cibule
40 g zeleninového bujonu bez glutamátu
500 ml mléka
50 ml oleje

Cibuli nakrájíme nadrobno a orestujeme ji na oleji. K orestované cibuli přidáme prolisovaný česnek. Takto připravený základ zalijeme vývarem a uvedeme k varu. Dále do vývaru vložíme špenát společně s mlékem a vše asi 15 minut povaříme. Na závěr do polévky vložíme předem uvařený bulgur s quinoou a pohankou, který připravíme podle návodu na obalu. Polévku dochutíme solí.

Ragú z vepřového masa s hlívou, jasmínová rýže

750 g vepřové plece 750 g,
250 g hlívy ústřičné 250 g
150 g cibule
2 stroužky česneku
40 g mleté papriky
džuveč ( 700 g)
60 ml oleje
pepř

700 g  jasmínové rýže

Maso a hlívu nakrájíme na nudličky. Na oleji zpěníme nadrobno nakrájenou cibuli. Cibuli zaprášíme mletou paprikou, přidáme předkrájené maso společně s hlívou a orestujeme. Opečené maso podlijeme vodou a pod pokličkou dusíme. Po chvíli přidáme rozmačkaný česnek, sůl a stále dusíme. Když je maso měkké, přidáme džuveč a krátce provaříme. Podáváme s jasmínovou rýží.

Šárka Petlachová, vedoucí školní jídelny