Základní škola a Mateřská škola Neplachovice Naši žáci v dobrém rozmaru V barvách duhy Hledání Bludišťáka Základní škola a Mateřská škola Neplachovice Adaptační kurz Posloucháme Sběr vody Bude se testovat Zbarví se? A pod mikroskop

Výlet prvňáčků aneb cesta za Kouzelným glóbusem

Konec školního roku se nezadržitelně blíží, známky se pomalu, ale jistě uzavírají a školáci vyráží na výlety. I my jsme s prvňáčky vycestovali na školní výlet do Planetária v Ostravě. Autobus přijel s časovou rezervou a bezpečně nás dovezl až před samotné Planetárium. V kinosále jsme se uvelebili do polohovacích křesel a už nás čekala živě moderovaná ukázka hvězdné oblohy. Děti na vlastní oči viděly základní souhvězdí, jasné hvězdy, otáčení oblohy jako důsledek otáčení Země, planety a také tělesa Sluneční soustavy. Ale to nebylo zdaleka všechno. Sférický film Kouzelný glóbus nás přivedl s malou Miou na prázdniny k jejímu dědečkovi. V podkroví jeho domu jsme objevili zvláštní astronomický přístroj, který by dokázal změnit roční období na celé planetě… Prvňáčci se v pohádkovém příběhu dozvěděli o pohybech Země, střídání dne a noci, sklonu zemské osy, střídání ročních období a vlivu těchto změn na rostliny a zvířata. Nevynechali jsme ani prohlídku Experimentária a společně jsme mohli obdivovat vozítko na povrchu Marsu, meteority, interaktivní glóbus, polární záři, tornádo…
Výlet už máme za sebou a léto před sebou… Krásná letní souhvězdí a světélkující Mléčná dráha jsou vysoko nad obzorem a nezapomeňte, že letní večery jsou zcela určitě nejpříjemnějším obdobím roku na pozorování hvězdné oblohy.

Mgr. Hana Grigorová, Mgr. Ivana Kořistková