Výlet prvňáčků

Ve středu 11. 6. 2014 vyrazili prvňáčci na školní výlet do Ostravy. Protože jsou odvážní, neváhali vydat se za dobrodružstvím vlakem. Doprovázela nás paní učitelka Matějková a paní vychovatelka Černohorská. Ráno s batůžky plnými dobrot jsme nasedli do vlaku, který jsme v Opavě vystřídali za dvouposchoďový Elefant, vystoupili jsme v Ostravě – Svinově a pelášili jsme na tramvaj. To byl zážitek! Někteří poprvé jeli tramvají, ale vše zvládli i s přesedáním dobře a konečně jsme se ocitli před monstrózním železným kolosem „Vysoké pece Vítkovice“. Navštívili jsme Malý svět techniky – pavilón U6. Dostali jsme se do světa strojů, vynálezů, techniky, seznámili jsme se s Julesem Vernem, který svými vynálezy přispěl k rozvoji vědy, podle jeho knížek tady pojmenovali různé okruhy jako Ocelové město, 20 000 mil pod mořem apod., zkusili jsme si jeřáb na lidský pohon – běhali jsme v kruhu jako křečci, pochopili jsme náročné odčerpávání vody z dolů, spřádali jsme bavlnu, vyráběli jsme elektřinu jízdou na kole, na soustruhu jsme obdělávali špalíčky dřeva, přikládali jsme do pece a snažili jsme se o rozžhavení ocele, zkusili jsme si řídit auto, navštívili jsme kapitána Nema v jeho ponorce Nautilus a objevili jsme ještě plno jiných velice zajímavých a poučných věcí. Strávili jsme tady úžasné dvě hodiny, a kdybychom nemuseli odejít, určitě bychom ještě nejméně další dvě hodiny zůstali. Děti byli nadšené. Po vydatné svačině a něčeho na mls jsme vyrazili pěšky na nákup suvenýrů a hraček do Nové Karoliny, která je nedaleko Vysokých pecí. Uspokojeni nákupy, malinko unaveni, jsme nasedli na tramvaj a vydali jsme se na zpáteční cestu. Dorazili jsme bez komplikací i bez zpoždění. Všichni jsme byli výletem moc nadšení, bylo to fajn. Všem děkuji za hladký průběh výletu.

Mgr. Dagmar Bumbálková