Výšlap do Darkoviček

Návštěvu válečného opevnění z dob 2. světové války mají za sebou turisté, kteří vyrazili na 16 kilometrový pochod v neděli 28. dubna. Výletu se zúčastnilo 17 žáků a s organizací delší túry pomáhal také pan učitel Hnilica a z řad rodičů pan Lubeník. Naše trasa začínala v Kozmicích a vedla nás přes pramen Júlianky po cyklistické trase, která se napojila na modrou turistickou značku. Ta už vede v blízkosti pěchotních srubů, které měly tvořit naši obrannou linii při případné obraně před nepřítelem. Během výletu jsme také absolvovali velmi zajímavou komentovanou prohlídku pěchotního srubu Jaroš, který udržuje a zvelebuje parta dobrovolníků a ve volném čase se snaží nasbírat a vystavit co nejvíce dobových předmětů, zbraní a válečného vybavení. Bunkr byl dokonce vybaven původním agregátem, mohli jsme tak na vlastní kůži okusit hluk, který museli vojáci vytrpět při výrobě elektrického proudu. I přes chladné počasí se výlet vydařil a doufám, že nám tato velká účast turistů vydrží i na plánovaný výšlap do Jeseníků.

Mgr. Jakub Machel