Výšlap do Nového Dvora

Plánované zdolání hřebenového přechodu v Jeseníkách muselo být z důvodu velmi chladného počasí přeloženo na jaro, ale mladí turisté nezůstali sedět doma a vydali se alespoň prošlápnout blízké okolí. Do mrazivého sobotního rána 28. 11. 2015 nás vyrazilo celkem jedenáct, naši skupinku krom dětí doplnil také student opavské zdravotnické školy, který mimo spolupráce při dozoru nad žáky splnil také roli zdravotníka. Naše trasa vedla od školy ke kostelu v Neplachovicích, kde jsme se napojili na žlutou turistickou značku vedoucí až k našemu cíli do Nového Dvora. Převážná část trasy vedla lesními pěšinkami nebo polními cestami a během cesty jsme narazili na mnoho zajímavých míst. Za poutním místem na Štemplovci došlo k prozkoumání pevnosti z řady opavské obranné linie, po cestě se nám také v dálce na chvíli odkryl zasněžený Praděd společně s Velkou kotlinou. Kolem přírodní nádrže v Novém Dvoře jsme se dostali k místní restauraci, která však byla k našemu zděšení uzavřená. Vytoužený oběd se nakonec konal až ve Stěbořicích, kde jsme si pochutnali na specialitách místního pivovaru. Po vydatném jídle nás čekala svižná cesta domů a zasloužený odpočinek. Druhý výlet našeho turistického kroužku se opět vydařil a doufám, že do plánovaného prosincového Hradce nad Moravicí se vydáme ve větším počtu.

Mgr. Jakub Machel