Základní škola a Mateřská škola Neplachovice Naši žáci v dobrém rozmaru V barvách duhy Hledání Bludišťáka Základní škola a Mateřská škola Neplachovice Adaptační kurz Posloucháme Sběr vody Bude se testovat Zbarví se? A pod mikroskop

Týden ve znamení korunovačních klenotů

České korunovační klenoty – majestátní, velkolepé, jedinečné. Odznaky vlády a moci českých králů. Soubor zahrnuje Svatováclavskou korunu, královské žezlo, královské jablko, korunovační plášť a další doplňky. Každý z nás už je určitě někdy viděl –  naživo, na fotografii, v televizi… I žáci naší školy měli tu možnost a výstavu „Korunovační klenoty na dosah“ zhlédli v Městském muzeu v Krnově v prostorách Flemmichovy vily. Výstava byla doprovázena velmi vyčerpávajícím výkladem. Tento obsahoval spoustu zajímavostí, týkajících se nejen samotných korunovačních klenotů. Žákům byl přiblížen i život v době vlády Karla IV. Dozvěděli se, jak se lidé oblékali, jaké postavení ve společnosti měl např. kat a jaké tresty čekaly na lháře, zloděje a jiné zločince. Mnozí si pak s úlevou uvědomili, jak je 21. století úžasné! Po duchovním zážitku si přišlo na své i fyzično. Po zdolání 222 schodů na Cvilín se pod námi rozprostřel překrásný výhled na Krnov. Pak už jen nějaká ta dobrota a krásný listopadový den plný zážitků se stal součástí historie…

Mgr. Ivana Vaňková

I šesté třídy se na chvíli přenesly v čase a ocitly se ve středověku – v době panování Karla IV. Po prohlídce Flemmichovy vily byl ještě dostatek času na okružní cestu centrem Krnova. Děti si prohlédly další historické budovy – synagogu, kostel sv. Martina, radnici – a získaly informace o významném krnovském staviteli, Leopoldu Bauerovi.

Mgr. Renata Schreierová